Sports park Velenje

Project: 
Sports park Velenje
Location: 
Velenje
Program: 
Public, sports
Client: 
Municipality of Velenje
Type: 
Architectuaral and urban design
Built m2: 
13.061,00 m²
Plot m2: 
140.000,00 m²
Status: 
Opened competition, 2010

Urbanistična zasnova s svojo programsko umestitivjo objektov in programov na parcelo na pacelo predstavlja osnovo širše prostorske organizacije , ki temelji na vzpostavitvi mreže povezav z okolico, formiranja raznolikih javnih prostorov med posameznimi programi in izhodišča za nadaljni razvoj območja ob jezerih.

Parcela je segmentirana v tri vzporedne ureditvene pasove , ki predstavljajo funkcionalno programske celote in urbanistična izhodišča za širše urejanje prostora ob jezerih. Zaradi značilnosti topografije obomočja ti programski pasovi predstavljajo tudi tri višinske nivoje, ki se spuščajo od mesta proti obali jezera. Razlike v višinah so izkoriščene za umestitev grajenih struktur v teren , tako ,da se mase objektov zlijejo s topografijo terena in krajinsko ureditvijo.

Najožji in topografsko najvišji segmet parcele zajema področje, ki pripada širšemu urbaniziranemu območju , ki ga tvori rob mesta Velenje. Ta segment je v urbanističnem smislu gradbena linija roba mesta , ki loči zelene površine ob jezerih od urbaniziranega grajenega območja.

To območje s svojo zasnovo predstavlja prehod od urbaniziranega mestnega stavbnega tkiva v zeleno rekreativno cono. Umestitev dvorane na parcelo in njena značilna arhitekturna zasnova predstavljata simbolni vhod na širše rekreativno območje – novo mestno ikono športnega parka Velenje.
Obenem celotni segment ureditve s svojim programom namenjenim urbanim športom uravnoteži in dopolni tekmovalne in rekreativne športne vsebine območja.

Območje je segmentirano v tri ureditvene pasove , ki jih ob robu definirata obstoječi cesti.

prvi pas najbližji prometnemu dostopu iz mesta zasedajo parkirne površine za obiskovalce Športnega parka Velenje (čez območje parkirnih površin potekajo varnostni pasovi daljnovoda in ceste, zato ni primerno za izgradnjo objektov ). Površine so zasnovane v nepravilnih linijah , kjer skupine dreves ločujejo parkirne površine in tvorijo vizualno razpršeno veduto na veliko parkirno površino. V urbanistični strukturi okolice se zasnova odziva na sosednje vizualno zeleno območje , ki ga definira razpršena enodružinska gradnja z vrtovi.

drugi pas tvori urbana ploščad, na katero je umeščena nova večnamenska športna dvorana. Ploščad predstavlja za obiskovalce prehod / mejo med mestom in rekreacijskimi površinami in tudi mejo med prometno ureditvijo in peš cono. Urbana ploščad je zasnovana tako, da poleg svoje osnovne funkcije trga za obiskovalce prireditev pred dvorano tvori tudi dodatni rekreacijski prostor namenjen predvsem urbanim športom za prebivalce bližnje okolice. Ploščad je zasnovana kot večja tlakovana površina z elementi urbane opreme iz prefabriciranega betona, ki tvorjio tako površine za posedanje kot poligon za urbane športe kot so rolkanje, kotalkanje, spretnostna vožnja s kolesi.
Na večjem merilu podobo trga vzpostavljata en horizontalni in en vertikalni element krajinske ureditve ; 'betonska skulptura' z vodnim motivom in strnjena skupina visokoraslih dreves s klopmi , ki ločuje trg od parkirnih površin. Predvidena je tudi programska povezava parkirišč in trga tako, da se v času , ko ni prireditev in tekmovanj del parkirišč ob trgu zapre in nameni za dodatne rekreacijske površine za urbane športe kot npr. hokej na rolerjih, ulična košarka itd...

tretji pas zaseda objekt – večnamenska športna dvorana . Objekt v širši urbanistični gradbeni liniji zaseda mejno območje med grajeno in zeleno strukturo
in tako je tudi zasnovan ta ureditveni pas. 'Arhitekturno izpostavljeni' objekt na urbani ploščadi na levi in desni strani obdaja strnjena zasaditev dreves – na eni strani obstoječa , na drugi strani dodana. Med obstoječim gozdičkom in objektom se prostor odpre in omogoči veduto na nižje ležeče rekreativne površine in jezero. Programska zasnova objekta s pozicioniranjem gostinskih lokalov ob rob urbane ploščadi dopolnjuje program območja in omogoča delovanje tudi izven časa prireditev in tekmovanj.
Dvorana s svojim volumnom in glede na pozicijo na parceli dominira v vedutah na športni park in predstavlja tako simbol kot tudi točko orientacije v prostoru.

Za celotno urbanistično zasnovo je značilna jasna segmentacija programskih vsebin , ki skozi zasnovo programskih pasov prehaja od urbaniziranega mestnega območja preko rekreativnih zelenih površin do vodne površine jezera. Ti pasovi obenem s svojimi povezavami vpenjanjo športni park v širše ureditveno območje in tvorijo nukleus nadaljnega urejanja rekreativno – turističnega območja ob jezerih.