Center starejših izola

Projekt: 
Center starejših izola
Lokacija: 
Izola
Program: 
Stanovanjski in javni program
Naročnik: 
NSPIZ in občina Izola
tip: 
Urbanistično arhitekturna zasnova naselja oskrbovanih stanovanj
Objekt: 
7.076
Zemljišče: 
5.667
Status: 
vabljeni javni 2. stopenjski natečaj, 1. nagrada , zgrajeno 2017

Projekt zajema gradnjo dveh večstanovanjskih objektov oskrbovanih stanovanj in centra dnevnih aktivnosti , ki sta ga Nepremičninski sklad pokojninskega in in invalidskega zavarovanja in občina Izola programsko združila v Center starejših Izola in bo deloval kot novo medgeneracijsko središče namenjeno starejšim osebam.

Celotna arhitekturno urbanistična zasnova temelji na vzpostavitvi programske integracije stanovanjskega in javnega dela v funkcionalno celoto, ki s svojimi raznolikimi notranjimi in zunanjimi ambienti ter programskimi vsebinami tvori prijetno bivalno okolje za starejše osebe.

Navedeni koncept se nanaša tudi na vzpostavitev kontekstualnega odnosa do merila in značilnosti mesta Izola, ki daje v urbanističnem in arhitekturnem pogledu prednost želji po integraciji v podobo kraja.

Center starejših Izola se nahaja na stiku urbaniziranega območja in zelenega zaledja z razgledom na staro mestno jedro Izole. Glavne značilnosti lokacije so precejšnja morfološka raznolikost obodne pozidave, nagnjenost terena in odprti pogledi proti morju. Urbanistično arhitekturna zasnova odgovarja na navedene značilnosti z dvonivojsko organizacijo parcele in posledično dvopartitno zasnovo gradbenih volumnov. Programsko je parcela deljena na zgornji stanovanjski nivo z dvema večstanovanjskima objektoma z oskrbovanimi stanovanji in spodnji javni nivo s Centrom dnevnih aktivnosti, prometnim dostopom ter delno vkopano garažo. Z urbanistično – arhitekturno zasnovo se vzpostavi artikuliran osrednji prostor med objektoma, ki tvori zaščiten interni trg - piazzeto naselja, na obodu pa je členjenost volumnov izkoriščena za vzpostavitev različnih ambientov zunanje ureditve. Objekta sta tlorisno zamaknjena in členjena na način, da pridobi večina stanovanj vogalno lego, z dvostransko osvetlitvijo in kvalitetnimi pogledi, katere zagotavljajo tudi vogalno pozicionirane lože. Posamezna stanovanja so zasnovana in izvedena tako, da kljub svoji razmeroma majhni površini omogočjo fleksibilno organizacijo tlorisa (oddelitev predsobe, kuhinjske niše in predelitev spalnice). V vsakem objektu je poleg skupnega dnevnega prostora v pritličju izvedena tudi skupna terasa z letno kuhinjo v zadnji etaži.

Center dnevnih aktivnosti se nahaja na spodnjem nivoju parcele in je programsko namenjen medgeneracijskim družabnim in kulturnim dejavnostim občine Izola. Program centra sestavljajo večnamenska dvorana, z možnostjo delitve na tri manjše dvorane, lobby, učna kuhinja, sprejemna pisarna ter servisni prostori. Objekt se s svojo zasnovo odpira proti parku pred objektom in vhodnemu atriju. Skupaj z opornimi zidovi in uvozi v garažo tvori delno vkopano bazo celotnega stanovanjskega kompleksa. Pri arhitekturni zasnovi se naslanja predvsem na specifično konfiguracijo terena ter na vzpostavljanje raznolikega javnega in poljavnega prostora . Javni program tvori na spodnjem nivoju lokacije arhitekturno značilno podobo integrirano v delno vkopano bazo zgornjega nivoja in predstavlja tudi vhodni motiv ob dostopu do naselja.

Stanovanjski objekti zaradi specifične členitve gradbenih volumnov vzpostavljajo vizualno manjše merilo kljub relativno veliki tlorisni površini. Nagibanje strešnih površin v različnih smereh ustvari še dodatno razgibane volumne, ki se v vedutah razlikujejo kljub funkcionalno modularni zasnovi tlorisa. Izgled objektov temelji tudi na uporabi in prafraziranju ' lokano tradicionalnih' arhitekturnih elementov; kamnitih okenskih okvirjev, lož in nepravilnih fasadnih kompozicij. Z različnim dimenzioniranjem okenskih odprtin in vizualnim zamikanjem okvirjev fasada objektov deluje lahkotneje, objekti pa dobijo bolj individualni značaj. Takšni motivi predstavljajo za lokalno priseljene starejše stanovalce tudi mentalno vez z njihovim prejšnjim bivalnim okoljem.

Nepremičninski sklad pokojninskega in invalidskega zavarovanja oddaja oskrbovana stanovanja za najemnino , ki je dostopna starejšim osebam glede na njihove dohodke . Zato je bil integralni del projekta tudi zagotavljanje čim boljšega bivalnega okolja pri investiciji , ki bo dostopne najemnine tudi omogočila , kar je pomenilo aktivno sodelovanje z investitorjem čez celoten projekt.

Koncept osvetlitve je pri zagotavljanju celostnega okolja za stanovalce v naselju namenjenem starejšim osebam , ki se veliko časa zadržujejo v stanovanjih posebno pozornost namenil zagotovitvi boljših pogojev bivanja tako z zagotovitvijo naravne kot umetne osvetlitve.
Naravna osvetlitev prostorov je zagotovljena z arhitekturno zasnovo tlorisov stanovanj in fasadnih odprtin tako, da so stanovanja dvostransko in enakomerno osvetljena preko velikih steklenih površin.
Osvetlitev vseh prostorov v stanovanjih in skupnih prostorov z LED svetili je zasnovana po konceptu 'Human Centric Lighting' , ki s spreminjanjem svetlobnega spektra in intenzivnosti bele svetlobe ter z oblikovanjem svetil in distribucijo svetlobe v prostoru, podpira potrebe uporabnikov. V primeru bivalnih enot za starejše umetna svetloba z možnostjo prilagajanja naravnemu dnevnemu ciklu deluje kot terapevtski sodejavnik pri počutju in zdravju stanovalcev. Izvedeni koncept osvetlitve namreč vpliva na dobro počutje, budnost in vpliva tudi na hitrejše zdravljenje, kar so še posebno pomembni elementi pri starejših osebah.
Po navedenem konceptu izveden projekt osvetlitve pomeni pomemben korak naprej pri zagotavljanju dobrih bivalnih pogojev v oskrbovanih stanovanjih.

Foto: 
Miran Kambič