Športni objekt Rakičan

Projekt: 
Športni objekt Rakičan
Lokacija: 
Murska Sobota
Program: 
Javni program, izobraževanje, šport
Naročnik: 
SZS Murska Sobota
tip: 
Prenova in prizidava
Objekt: 
1.725,00 m2
Zemljišče: 
13.705,00 m2
Status: 
Javni natečaj, priznanje, 2012

Urbanistično arhitekturna zasnova celotnega natečajnega območja izhaja iz prostorskih in programskih danosti obstoječih stavbnih volumnov, naravnih danosti območja ter predvidene natečajne naloge.
Z enotnim oblikovnim pristopom tako pri predvidenem športnem objektu kot pri obstoječem šolskem objektu smo želeli ustvariti enovit in prepoznaven šolski kompleks z lastno identiteto

Urbanistično smo kompleks razdelili na 3 glavne segmente:
1. ohranjamo južno parkovno ureditev
2. vzpostavimo osrednjo šolsko ploščad, ki vključuje obstoječi šolski objekt, novo prestavljeno glavno vhodno ploščad, ohranja sekundarno dostopno ploščad ter na vzhodnem robu oblikuje parkirno ploščad z dostavnim dvoriščem. Kolesarnica je organizirana na zahodnem robu ploščadi, od koder je omogočen dostop do obeh šolskih vhodov.
3. severni del kompleksa je namenjen športnim objektom in zunanjim športnim površinam. V športni objekt se vstopa tako preko povezovalnega zaprtega in ogrevanega hodnika kot tudi iz osrednjega komunikacijskega stikališča-vhodnega povezovalnega nadstreška.

Celoten kompleks je povezan s krožno potjo, ki celovito poveže tudi obstoječe peš dostope na zahodni in vzhodni strani parcele, parkovno ureditev, osrednjo šolsko ploščad in severni športni kompleks.
Umestitev volumna telovadnice se naveže na kompozicijo obstoječega volumna šole in sledi glavni smeri pozidave sever jug. S prestavitvijo glavnega vhoda šolskega kompleksa v komunikacijsko stikališče obeh programov ter ohranitivijo obstoječega vhoda kot sekundarnega vhoda se vzpostavi nova organizacija celotnga šolskega območja ter pretočna vhodna šolska avla, ki funkcionalno poveže tako celotni športni program, osrednji šolski program in južno parkovno ureditev.

Izhodišče arhitekturne zasnove je vzpostavitev značilne arhitekturne podobe s kompozicijo objektov, ki s svojo postavitvijo opredelijo prostor.
Z predvidenim arhitekturnim oblikovanjem smo želeli dopolniti in poenotiti celoten šolski kompleks, a hkrati jasno razmejiti in tudi z arhitekturnim oblikovanjem jasno prikazati odnos med obstoječim in novim stavbnim tkivom, kar je povezano tudi z različnim predvidenimi vsebinami.

Dodana volumna športnega programa spoštujeta in na nek način nadaljujeta ortogonalno členjeno zasnovo volumna obstoječega šolskega kompleksa in se v tlorisni zasnovi takorekoč “sestavita” z obstoječim šolskim objektom. Vmesni- osrednji prostor pa povežemo z glavnim vhodnim nadstreškom, ki predstavlja osrednji element novega šolskega kompleksa. Nadstrešek ima funkcijo povezave vhodov tako v šolski objekt, kot v športni objekt, hkrati pa vključuje tudi notranjo povezavo obeh objektov. Nova pozicija glavnega vhoda celoten šolski objekt “odpre”proti glavni smeri prihoda ( Ulica Dr. Vrbnjaka) ter prenese težišče dogajanja na stično točko obeh programov.

Obstoječi šolski objekt
Obstoječi šolski objekt preoblikujemo v kompaktnejši in enotnejši volumen, ki v svoji izčiščeni obliki vzpostavi jasnejši dialog med novo in obstoječo grajeno strukturo. Pri energetski sanaciji fasadnega ovoja obstoječega šolskega objekta smo preoblikovali obstoječi členjen volumen objekta tako, da smo odstranili vse strešine v naklonu vključno s podkonstrukcijo in vzpostavili enotno višino strešnega venca po celotnem objektu ter na objektu zasnovali ravno streho, ki bo skladnejša z načrtovanim novim volumnom športnega objekta. Ta poseg tudi omogoči energetsko pravilno izvedbo novega fasadnega plašča brez toplotnih mostov. Arhitekturna zasnova fasadne opne in strehe obstoječega objekta sledita konceptualni horizontalni- pasovni zasnovi fasadne opne načrtovanega novega športnega objekta, vendar sta nekoliko bolj zadržani. Predvidi se ohranitev vseh obstoječih okenskih odprtin, dodane so nove odprtine na mestih predvidenih posegov rekonstrukcije.
Zaradi predvidene spremembe strešnih gabaritov obstoječega objekta je predvidena odstranitev strešne konstrukcije do stropne armirano betonske plošče in rušitev čelnih fasad do novega enotnega nivoja strešnega venca v namen preoblikovanja v ravno streho brez obstoječih napuščev ter brez variranja višine strešnih vencev. S tem pristopom se pomanjšata tako površina fasade, volumen objekta kot tudi strešne površine. Vse okenske odprtine so predvidoma dodatno izolirane ( preprečevanje toplotnih mostov) in finalno zaključene z barvano aluminijasto pločevino, nov fasadni ovoj je predviden kot prezračevana fasada z finalnim slojem iz kompozitne plošče z lesnim dekorjem na podkonstrukciji npr. proizvod Trespa , opcijsko pa iz desk sibirskega macesna. Na obstoječo strešno armiranobetonsko ploščo se predvidi ravna nepohodna streha s termoizolacijo v naklonu, hidroizolacijskim slojem ter zaključnim slojem iz prodca. Odovodnjavanje strehe se reši s strešnimi vtočniki ter vertikalnimi odtoki na povzetih obtoječih lokacijah. Strešni venec je toplotno izoliran in zaključen z barvano aluminijasto pločevino.

Povezovalni nadstrešek
Predviden povezovalni nadstrešek tudi s stališča oblikovanja deluje kot vezni člen- na katerega se navezujeta tako novi kot obstoječi volumen. Ravna strešna plošča na nivoju prve etaže je konstrukcijsko vpeta v prečni smeri med severno krilo obstoječega objekta ter južni volumen nove telovadnice. Plošča je predvidena kot ab plošča s strešno sestavo ekstenzivne zazelenitve. Plošča nadstreška je mestoma perforirana s strešnimi svetlobnimi kupolami različnih dimenzij.

Nov športni objekt
Tlorisno – volumenska zasnova novega objekta izhaja iz programske naloge ter urbanistično arhitekturne postavitve objekta v prostor. Objekt je zasnovan iz dveh pravokotnih volumnov skupnih skrajnih tlorisnih dimenzij 52.1 m /28.8m, ki sta medsebojno povezana s transparentnim komunikacijskim členom. Arhitekturna zasnova novega športnega objekta tlorisno sledi členjenemu obstoječemu šolskemu objektu, vendar ga višinsko preseže. Volumetrično zadržan novi objekt, ki volumensko izhaja predvsem iz organizacije odprtega prostora in vsebinskih programskih zahtev pa prevzame simbolno prepoznavno vlogo celotnega kompleksa z izrazito oblikovano zasnovo fasadne opne. Tako osrednja telovadnica kot plesna dvorana s servisnim programom dobita prepoznavno oblikovano fasadno opno iz horizontalnih lomljenih fasadnih trakov ki s svojim vzorcem asociira na – 'gnezdo' oz. 'pleteno košaro', torej osrediščen volumen z lastno in prepoznavno identiteto.
V osnovi je predvidena za nov objekt armirano-betonska stenska konstrukcija ter jeklena strešna konstrukcija z izvedbo strehe glavnega volumna s paličnimi nosilci, pri izvedbi plesne dvorane so predvideni ab nosilci ter ab strešna plošča.
Vse zasteklitve so predvidene z alu okensko profilacijo, fasadni ovoj objekta je predviden kot prezračevana fasada s finalnim slojem iz kompozitne plošče v trakovih ( lesni dekor) na podkonstrukciji npr. proizvod Trespa , opcijsko pa iz desk sibirskega macesna. Glavna dvorana ima predvidene absorbcijske obloge v nivoju pritlične etaže ter z absorbcijskimi oblogami obložen strop dvorane, kar bo zagotavljalo ustrezno akustiko. Strop dvorane je po celi površini enakomerno perforiran z okroglimi strešnimi svetlobniki izmenično z rastrom svetil in prezračevalnih šob.