Celotna urbanistična zasnova temelji na ideji zagotavljanja enakovrednih pogojev bivanja in kvalitetnih ambientov znotraj naselja. Kompozicija stavbnih mas temelji na 'razgraditvi' gabaritov objektov, kar naselje umesti v merilo manjših objektov in obenem kljub manjšemu številu osnovnih enot ustvari vtis večje zaključene celote.
organizacija parcele
Programsko organizacijo parcele opredeljujejo robni pogoji in prehodnost ter navezave na obstoječo prometno organizacijo prostora.
V izhodišču je parcela organizirana kot enovito območje, namenjeno peš prometu ter zazelenitvi, kar je nujno tudi zaradi pritličnih stanovanj v blokih. Zato se zahodni in vzhodni rob parcele, ki predstavljata glavni točki prometnega dostopa organizirata kot vzdolžni pas parkirišč, kar odgovarja tudi predpisani gradbeni liniji. Območje prometa se tako omeji na najmanjšo možno površino, ki je dobro povezana z obstoječo prometno mrežo.
Smer vzhod-zahod predstavlja tudi glavno komunikacijsko smer glede na širše območje. Zato se parcela prečno pasovno segmentira v sekundarno mrežo, ki jo tvorijo povezovalne pešpoti naselja, ki so obenem tudi intervencijske poti.
Komunikacijsko pasovno segmentiran osrednji del parcele se obravnava kot enoten prostor , kamor se umestijo objekti. Nepravilna oblika parcele in neizraziti robni pogoji ne določajo urbanističnih determinant, na katere bi se naselje lahko navezalo. Zato je celotno območje obravnavano enotno z enakomerno razporejenimi stavbnimi volumni, tako da so bivalni pogoji posameznih stanovanj čimbolj izenačeni.
Tlorisni gabarit objektov v obliki črke L in zamaknjene pozisije objektov tvorijo na pol odprto karejsko zasnovo naselja, ki ustvari zaščitene prostore znotraj naselja in obenem omogoča v nasprotju s pravilno urbanistično mrežo omogoča odprte diagonalne poglede.
stavbna tipologija
Zaradi vzpostavitve identifikacije naselja in tudi zaradi ekonomičnosti gradnje je izbran en stavbni tip, ki pa je v tlorisnem in višinskem gabaritu ter arhitekturnem izrazu zasnovan tako, da z rotacijo in zrcaljenjem objektov ustvari raznolike poglede na naselje.
Zasnova naselja predvideva 7 enot, od katerih je objekt ob Zadobrovški cesti zaradi predpisanega javnega pritličja predviden kot variacija osnovnega stavbnega tipa.
Predvideno število enot in njihova velikost zagotavlja zadostne odmike, ki ustvarijo večje proste površine med objekti. Obenem velikost stavbnih tipov zagotavlja optimalen izkoristek gradbene parcele.
Višinski in tlorisni gabarit stavbnega tipa je zasnovan tako, da posamezni segmenti celote delujejo kot manjši volumni, ki vizualno zmanjšajo merilo objektov. Gabarit objekta , ki je tlorisno zasnovan v obliki črke L v višini varira od P+2 do P+3(+M) Arhitekturna zasnova objekta ustvari prostorsko kompozicijo dveh prepletenih volumnov, ki ju karakterizira tudi značilna členjenost in fasadni materiali.
orientacija stanovanj
Urbanistična zasnova in stavbni tip sta zasnovana tako, da prevladuje orientacija stanovanj vzhod-zahod. Sama velikost (dolžina posameznih volumnov) stavbnega tipa in tlorisna zasnova v obliki črke L omogoča večini stanovanj orientacijo na dve strani neba (vogalna stanovanja). Nekaj manjših stanovanj v krajšem delu volumnov, ki imajo orientacijo sever-jug ima zaradi urbanistične zasnove in krajinske ureditve orientacijo na kvalitetne mikroambiente med bloki.
kapaciteta naselja
Zasnova naselja predvideva maksimalen izkoristek gradbene parcele, dosežen je faktor pozidave - FSI 0.997 . V naselju je 225 stanovanj , osnovni tip A1-5 ima 32 stanovanj, tip A6 29 stanovanj in tip B z javnim pritličjem 36 stanovanj. V kletni etaži je predpisano število parkirišč, ostalo parkiranje je omogočeno na nivoju pritličja v območju parkirnih pasov ob vzhodno zahodnem robu parcele.